Форма входу
Категорії розділу
Історія [18]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 13
Міні-чат
Друзі сайту
http://virchi.pp.net.ua/
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія українського козацтва

Головна » Файли » Історія

Освіта і школа
08.04.2012, 23:35
Освічені люди завжди високо цінувалися в Запорожжі. Найпроворніші з них ставали військовими писарями і нерідко, як у силу свого знання, так і від природного розуму грали вирішальні ролі серед запорозьких козаків. Найбільший відсоток високо освічених людей давала запорозьким козакам Київська духовна академія. Плоте були осередки освіти і в самому Запорожжі. Це, зокрема, січові, монастирські й церковно — парафіяльні школи.

В січовій школі навчалося від 20 до 80 школярів, серед яких були і дорослі, і діти. Вони вчилися читанню, співів і письма: мали особливий, але схожий на все військо громадський устрій; обирали зі свого середовища двох отаманів — одного для дорослих, другого для дітей, і на власний розсуд або залишали їх на цих посадах, або переобирали після закінчення року.

Головним учителем січової школи був ієромонах — уставник, котрий крім своїх прямих обов’язків наставника виконував і другорядні: дбав про здоров’я хлопчиків, виводив їх при пошестях «на свіжу воду» в луки, сповідав і причащав хворих, ховав померлих і про всі випадки в школі детально доповідав кошовому отаману.

Монастирська школа існувала при Самарсько-Миколаївському монастирі. Вона виникла разом з його першою церквою близько 1576 р. Тут також навчалися малі і дорослі хлопці та юнаки під керівництвом самарського ієромонаха. Навчальними предметами були грамота, молитви, закон божий і письмо.

Церковно — парафіяльні школи існували майже при всіх парафіяльних церквах запорозького поспільства. Говорячи про рівень освіченості запорозьких козаків, Д. Яворницький наводить такі дані: 1763 року курінні отамани й деякі діди дали в Коші розписку суворо дотримуватись всіх внутрішніх розпорядків: тоді на 13 неписьменних в одному курені виявилося 15 письменних. 1779 року, вже після падіння Січі, коли запорожці присягали російському престолові, то з 69 чоловік, що складали присягу, 37 виявилося освічених, а 32 неосвічених.
Категорія: Історія | Додав: Kak2s
Переглядів: 459 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]